top of page

Żywienie psa jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, leżącym w gestii początkowo hodowcy, a następnie opiekuna. Od tego, jaki sposób odżywiania wybierze się dla psa, zależy jego prawidłowy wzrost, rozwój, funkcjonowanie w wieku dorosłym oraz komfort w okresie starzenia.

Dlatego w naszej hodowli kładziemy duży nacisk na jak najlepiej zbilansowane żywienie. Zarówno dorosłe psy, jak i szczenięta karmione są dietą BARF, wzbogaconą o suplementy firmy Holista.

 

 

 

 

BARF to skrót od angielskiej nazwy tej metody żywienia – „Biologically Appropriate Raw Food”. Można ją przetłumaczyć jako „biologicznie odpowiedni surowy pokarm”. Jak sama nazwa sugeruje, podstawowym założeniem diety jest podawanie psom posiłków złożonych z naturalnych, surowych składników. Ten sposób żywienia zakłada, że przewód pokarmowy, jak i cała fizjologia psa nie uległa w procesie udomowienia zbytnim zmianom, a żywieniowe potrzeby dzisiejszych czworonogów wciąż podobne są do ich bliskich krewnych – wilków

Dieta BARF zakłada, że pies powinien być żywiony niemal wyłącznie elementami zwierząt. W skład diety wchodzą więc głównie mięso, kości i podroby. Ambitniejsi barfiarze raczą swoje psy także całymi zwierzętami, podawanymi z futrem, pazurami czy piórami – ten model żywienia nazywa się Whole Prey (ang. „cała ofiara”) i nie jest obowiązkowym elementem diety BARF. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być (ale nie muszą) uzupełniane niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. Barfiarze stosują również liczne suplementy w celu uzupełnienia braków niektórych składników w mięsie, które pochodzi z przemysłowej hodowli zwierząt.

Kolejną ważną informacją jest to, że w diecie BARF nie ma jednego, uniwersalnego jadłospisu. Ten model żywienia zakłada, że każdy psiak jest inny, a dieta powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Zarówno dawkowanie pokarmu, jak i sam skład posiłków dobierany jest głównie poprzez obserwację zwierzęcia, uzupełnioną o wykonywane minimum raz w roku szerokie badania krwi. Takie podejście gwarantuje, że zwierzę karmione dietą BARF będzie dobrze odżywione, a dieta odpowiednio wspomoże czworonoga nie tylko w jego codziennym funkcjonowaniu, ale także w przypadku ciąży, choroby, osłabienia czy alergii pokarmowej (źródło: https://www.psy.pl/dieta-barf/)

holistapl-logo-167387391414.jpeg

Liczymy się z tym, że nie każdy ma możliwości czasowe, żeby poprawnie poprowadzić psa na diecie Barf, dlatego chętnie pomożemy przy wyliczaniu posiłku, suplementów i przybliżeniu tematu Barfa. 

Ważne Linki
bottom of page